Przejdź do treści

Wyniki konkursu


W dniach 9 -10 marca 2024 roku na scenie Opery Batyckiej w Gdańsku odbył się Europejski Półfinał konkursu VKIBC. Finału konkursu odbędzie się w Nowym Jorku  w dniach 8 -12 kwietnia 2024 roku. Konkursu daje jego uczestnikom możliwość rozwoju kariery zawodowej na rożnych etapach: edukacyjnym – zdobycia stypendium na warsztaty tańca oraz profesjonalnym – angażu w najbardziej prestiżowych zespołach baletowych na świecie.

W półfinale wzięło udział 106 uczestników, którzy zaprezentowali w sumie 130 choreografie – 73 w kategorii taniec klasyczny oraz 57 w kategorii taniec współczesny.

Organizatorami konkursu była Fundacja Michaiła Zubkowa oraz Valentina Kozlova Dance Foundation. Partnerem konkursu był Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.  Prezentacje oceniało jury w składzie: Valentina Kozlova (USA), Sergej Soloviev (Francja), Krzysztof Pastor (Polska).


Po przesłuchaniu wykonawców jury zakwalifikowało do finału konkursu VKIBC następujące osoby:

W kategorii taniec klasyczny
Sarah Kusek                                 
Maria Wołoszyk               
Małgorzata Wicińska              
Wiktoria Drewing                  
Jagoda Świderska             
Klara Melerska                 
Jakub Kiryk           
Stanislav Belov                 
Aleksander Nawrot
Daria Lytvyn
Zuzanna Boryczka                        
Kornelia Hałuszka
Wiktoria Kiełbasińska                  
Karolina Stepień                         

W kategorii taniec współczesny
Paulina Puchała                
Jakub Kiryk                       
Sebastian Olczyk              
Natan Grzybowski
Magdalena Świderska                  
Michalina Ostachowska
Greta Krajewska
Anna Rubin oraz Zofia Saługa ( duet)


W ramach półfinału konkursu przyznano także dodatkowe nagrody:

1. Nagroda Valentina Kozlova Dance Foundation – Pokrycie kosztów akredytacji dla uczestnika finału konkursu VKIBC w Nowym Jorku otrzymali :

W kategorii taniec klasyczny:
Obniżka kosztów akredytacji  50% dla:
– Stanislav Belov
– Aleksander Nawrot
Obniżka kosztów akredytacji  25% dla:
– Sarah Kusek
– Maria Wołoszyk
– Jakub Kiryk

W kategorii taniec taniec współczesny
Obniżka kosztów akredytacji 100 % dla:
– Natan Grzybowski
Obniżka kosztów akredytacji  50% dla:
– Sebastian Olczyk
Obniżka kosztów akredytacji  25% dla:
– Paulina Puchała
– Jakub Kiryk


2. Nagrodę  – Stypendium Fundacji Michaiła Zubkowa – pokrycie kosztów warsztatów dla uczestnika II edycji warsztatów „Wave of Dance” 6 -13 lipiec 2024 w Gdańsku otrzymała  Emilia Szkolmowska

3. Nagrodę Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego – tygodniowa rezydencja w PBN JUNIOR 2024/2025 otrzymał Jakub Kiryk 

4. Nagrodę – Stypendium Joffrey Ballet School – pokrycie kosztów warsztatów Summer intensives of the Joffrey Ballet School 2024 otrzymał Sebastian Olczyk


Każdy uczestnik został oceniany przez jury w dziesięcio punktowej skali, na podstawie uzyskanych ocen uczestnicy otrzymali następującą punktację końcową:

Taniec Klasyczny:
Sarah Kusek – 9,3
Maria Wołoszyk – 9,3
Małgorzta Wicińska – 9,0
Wiktoria Drewing – 9,0
Jagoda Świderska – 9,0
Klara Melerska – 9,0
Jakub Kiryk – 9,0
Stanislav Belov – 8,7
Alisa Belova – 8,7
Aleksander Nawrot – 8,7
Marta Makurat – 8,7
Emilia Domaradzka – 8,3
Maja Chojnacka – 8,3
Daria Lytvyn – 8,3
Kornelia Hałuszka – 8,3
Jagoda Łydka – 8,3
Zuzanna Boryczka – 8,3
Wiktoria Kiełbasińska – 8,3
Michalina Ostachowska – 8,0
Hanna Dokurno – 8,0
Karolina Stepień – 8,0
Aleksandra Pastuszka – 8,0
Igor Misztowt – 7,7
Michalina Kopaczko – 7,7
Wiktoria Więckowska – 7,7
Manuela Ostachowska – 7,7
Aleksandra Szeląg – 7,7
Yevheniia Kotseruba – 7,7
Lena Kępczyńska – 7,3
Pola Wróblewska – 7,3
Julia Sońta – 7,3
Emma Nendwich – 7,3
Joanna Rzeźwicka – 7,3
Anastazja Messely – 7,3
Faustyna Żurek – 7,3
Maja Skowron – 7,3
Milena Aleksandra Gaza – 7,0
Maya Chini – 7,0
Sasha Zinczenko – 7,0
Amelia Strzelewicz – 7,0
Paulina Puchała – 7,0
Nina Dukielska – 7,0
Zuzanna Korytkowska – 7,0
Anastazja Kotyna – 6,7
Lena Janzen – 6,7
Mikołaj Christ – 6,7
Kamil Wróbel – 6,7
Zuzanna Wilkoszewska – 6,7
Lena Polska – 6,7
Zuzanna Smoleń – 6,7
Julia Broma – 6,7
Wiktoria Chojecka – 6,7
Matylda Butryn – 6,7
Kalina Bernatowicz – 6,7
Aleksandra Mitura – 6,3
Dobrochna Stobrawa – 6,3
Zuzanna Gojowy – 6,3
Martyna Kretowicz – 6,3
Amelia Kalbarczyk – 6,3
Natalia Gawryluk – 6,3
Zofia Zielezińska – 6,3
Jacek Kozłowski – 6,0
Ida Proch – 6,0
Róża Rudnicka – 6,0
Zuzanna Sionkowska – 6,0
Sebastian Olczyk – 6,0
Wiktor Strzelewicz – 5,7
Zuzanna Kowalska – 5,7
Weronika Kryś – 5,7
Kinga Nuckowska – 5,7
Alicja Sendler – 5,3

Taniec współczesny :
Paulina Puchała – 9,7
Jakub Kiryk – 9,3
Sebastian Olczyk – 9,3
Natan Grzybowski – 9,0
Michalina Ostachowska – 8,7
Zofia Ćwilkińska – 8,7
Sarah Kusek – 8,7
Paulina Hesiak – 8,3
Maria Wołoszyk – 8,3
Emilia Szkolmowska – 8,3
Nela Lewandowska – 8,3
Magdalena Świderska – 8,3
Manuela Ostachowska – 8,0
Róża Rudnicka – 8,0
Wiktoria Jakoniuk – 8,0
Elene Bablidze – 8,0
Alicja Aranowska – 8,0
Anna Gołębiowska – 8,0
Greta Krajewska – 8,0
Anna Rubin / Zofia Saługa – 7,7
Daria Lytvyn – 7,7
Kornelia Hałuszka – 7,7
Julia Frankus – 7,7
Marcelina Doleglo-Kowalska – 7,7
Jagoda Świderska – 7,7
Michalina Kopaczko – 7,3
Ida Proch – 7,3
Natasza Kucharska – 7,3
Łucja Kępas – 7,3
Weronika Kryś – 7,3
Alicja Wojciechowicz – 7,3
Olivia Kalinowska-Chmielewska – 7,0
Lena Kępczyńska – 7,0
Liwia Okrój – 7,0
Julia Sońta – 7,0
Milena Aleksandra Gaza – 7,0
Maya Chini – 7,0
Melania Postlep – 7,0
Jagna Kania – 7,0
Amelia Kalbarczyk – 7,0
Aleksandra Szeląg – 7,0
Pola Stefańska – 7,0
Yevheniia Kotseruba – 7,0
Wiktoria Drewing – 7,0
Julia Janecka, Zuzanna Sionkowska – 7,0
Anna Rubin – 7,0
Amelia Strzelewicz – 6,7
Lena Standarska  – 6,7
Lidia Pietrzak – 6,7
Natalia Gawryluk – 6,7
Oliwia Miarka, Weronika Majta, Emilia Guguła, Gabriela Chronowska-Łopuch – 6,7
Zofia Saługa – 6,7
Aleksandra Mitura – 6,3
Zuzanna Smoleń – 6,3
Pola Zając – 6,3
Julia Aleksandra Kępczyńska – 6,0
Julia Bzik – 5,3


Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a także ich pedagogom, opiekunom i rodzicom!
Gdańsk, 10 marca 2024 r.