Przejdź do treści

O mnie

Jestem przekonany, iż Taniec z którym obcuję ponad 40 lat
jest fenomenem ludzkiego bytu. Taniec wykształcił moją osobowość.
Idąc drogą poznawania siebie przez to zjawisko,
doświadczyłem jego wyjątkowości polegającej na tym,
iż uczy on człowieka życia w harmonii umysłu i ciała.

Michaił Zubkov

Życiorys

Po ukończeniu w 1980 roku szkoły baletowej w Permie (Rosja) rozpoczął karierę tancerza w Teatrze Opery i Baletu w Niżnym Nowogrodzie (Rosja). Od roku 1985 kontynuował w zespole Baletu Opery Narodowej w Wilnie (Litwa). W roku 1992 został zaproszony na stanowisko solisty baletu do Opery Krakowskiej. Był związany z tą instytucją do roku 2002.

            W ciągu 22 letniej praktyki scenicznej tańczył w baletach z repertuaru klasycznego („Jezioro Łabędzie”, „Śpiąca Królewna”, „Dziadek do orzechów”, „Giselle”, „Rajmonda”, „Don Kichot” i innych) oraz spektaklach współczesnych choreografów.

            W okresie wileńskim, współpracując z zespołem folklorystycznym „Fajerleh” (Litwa), zaczął próbować swoich sił, jako choreograf. Korzystając z wiedzy zdobytej w tym zespole opracował choreografie do musicalu J. Bock’a „Skrzypek na dachu” w reżyserii Marka Weiss-Grzesińskiego. Spektakl był wystawiony na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego przez Operę Krakowską w 1993 roku. Przedstawienie stało się pierwszą znaczącą kreacją choreograficzną Zubkowa.

            Kolejnym krokiem w karierze zawodowej było założenie w 1995 roku zespołu baletowego „Oranim Dance Group”.  W latach 1999-2001 zespół brał udział w festiwalu “Music World” w Fivizzano we Włoszech.  W 2001 roku Michaił Zubkow otrzymał nagrodę specjalną jury „Za najlepszą choreografię festiwalu Music World”. Rok wcześniej Michaił Zubkow zdobył II Nagrodę w konkursie „Le Printemps de la Dance” w Bordeaux (Francja).Na festiwalu „Music World” artysta spotkał się z innym laureatem tego wydarzenia – Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im Stanisława Hadyny (Polska). Na zaproszenie dyrekcji Zespołu objął stanowisko pedagoga baletu i choreografa w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”.

            W roku 2009 ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (kierunek taniec), w 2013 roku na tejże uczelni studia podyplomowe z Teorii Tańca a 30 września 2019 na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej  uzyskał stopień Doktora Sztuki. W styczniu 2023 Michaiłowi Zubkowowi był nadany stopień doktora habilitowanego.

            Obecnie jest kierownikiem baletu i choreografem w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.  Współpracuje z wieloma zespołami i szkołami artystycznymi w kraju i za granicą. Prowadzi warsztaty tańca klasycznego, współczesnego w Europie. Realizuje widowiska teatralne, jako choreograf i reżyser, które są wystawiane na prestiżowych scenach w Polsce i za granicą. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych Festiwali i Konkursów Tańca.